1. dan putovanja (petak) Polazak iz Novog Sada u 8 časova (Žel.stanica/lokomotiva), i iz Beograda u 9.30 časova (Sajam). Putovanje autoputem „Miloš Veliki“ ka Čačku. Dolazak u Čačak oko 11.30h. Priču započinjeno na brdu Ljubiću, slavnom i starostavnom mestu koje je od pamtiveka bilo na sredokraći puteva kojima protutnjaše i Rimljani, Dubrovčani, i Turci, i Austrijanci. I trgovci, i ratnici. Ovde je 1719. godine potpisan sporazum o razgraničenju između Turske i Austrije po kojem su Ljubić i Čačak pripali Austriji. Nije to dugo potrajalo, svega nekih 20 godina, ali Ljubić ponovo dolazi u velikom stilu na vrata istorije. U Prvom srpskom ustanku biju se žestoke bitke u ovom kraju, a na proleće 1815. godine, nakon podizanja Drugog srpskog ustanka, na Ljubić dolazi Miloš Veliki i određuje pozicije za boj koji će se uskoro na ovom mestu odigrati. Za boj na Ljubiću čvrsto je vezano ime Tanaska Rajića, velikog hajduka, Karađorđevog barjaktara i topdžiji. Nakon Ljubića, odlazimo do centra Čačka u kojem ćete videti divne stvari, i čusti sjajne priče. Prvo ćemo posetiti divnu crkvu Vaznesenja Gospodnjeg. Ovo je jedna od najstarijih crkvi u Srbiji, zadužbina je kneza Stracimira (kraj 12. veka), brata Stefana Nemanje. Turci su je u više navrata rušili i pretvarali u džamiju, ali su je Srbi uporno obnavljali. Poseta Čačku bez posete umetničkoj galeriji Nadežde Petrović, bila bi grehota. Priča ove slavne slikarke je potresna, a njena dela učinila su je besmrtnom. Svakako, posetićemo i Narodni muzej čija postavka se nalazi u divnom konaku Gospodara Jovana Obrenovića na čijoj fasadi se nalazi grb Obrenovića, jedini sačuvan u Srbiji. Sasvim sigurno, iz ovog zdanja ćete poneti snažne utiske. Svakako, prošetaćemo se malo pešačkim zonama grada i posetićemo još lokalitet Rimskih termi koji svedoči o postojanju života na ovim prostorima u prvim vekovima naše ere. U Domu kulture videćemo i jedan fantastičan fikus, i čuti interesantnu priču o njemu. Svratićemo na kaficu i neizostavnu degustaciju čačanske rakije uz naravno mogućnost kupovine, i opcionog ručka. Potom sledi smeštaj u hotel i naš zasluženi odmor, kao i slobodno vreme za samostalno uživanje u Čačku (šetnja kraj Morave, i sl.). Noćenje.
2. dan putovanja (subota) Doručak. U 9dž odlazak do prelepe Ovčarko-kablarske klisure. Klisuru dugu 19 km je vekovima dubila Zapadna Morava, a njeni meandri, i stenoviti obronci Ovčara i Kablara stvaraju nestvarnu lepotu. Kada toj lepoti dodamo brojne manastire (11), onda zaista i sami možemo da kažemo da je ovo naša Sveta Gora. Odlazak u Ovčar banju odakle ćemo krenuti mini busom ka Kablaru. Vožnja kroz stenovite tesnace i cisoke useke, trasom starog „Ćire“ kroz mračne i uske tunele. Prateći tok Zapadne Morave, putem njenih meandara, uživajući u lepotama zaštićenog područja, stižemo do vrha Kablara. Ako budete dozvolili da Vas obori osećaj povezanosti sa prirodom, u samo jednom pogledu, staće toliko nestvarne lepote. Pogled „puca“ na divne meandre Morave, sa jedne srane, a sa druge na divnu nam Šumadiju, šumoviti Ovčar, planinu Jelicu… Potom odlazimo do divnog, u tišini satkanog, manastira Nikolje sa divnom crkvom koja je posvećena Svetom Nikoli, i konakom knjaza Miloša. Tu je i jedan stari bor sa zanimljivim verovanjem. U toj svetoj tišini koja oplemenjuje srca, predahnućemo uz domaću kaficu, a vredne monahinje nad kojima naš Gospod bdi, spremiće nam manastirski ručak od namirnica koje same proizvode. Utisak sa kopna, upotpunićemo i sa reke. Tu odmah kod manastira krenućemo katamaranom u pustolovinu gledajući meandre i padine Ovčara i Kablara, a pogledima ćemo uhvatiti i divne manastire koji se nalaze u vidokrugu. Oni koji žele, biće iz Ovčar banje odvedeni jednom specijalnom pešačkom stazom dugom oko 2 km do Banjskog potoka. Potok se spušta niz strme planinske strane Ovčara praveći manje slapove, a poebno je interesantan gornji tok potoka koji je napravio manju klisuru. Doživljaj za pamćenje. Povratak u Ovčar banju, i potom povratak u Čačak. Uveče, odlazak u jedan od starih gradskih restorana na večeru uz neizostavnu muziku koja će nas razgaliti. Noćenje.
3. dan putovanja (nedelja) Doručak. Odjava iz hotela do 10h. Kraće putovanje kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru gde ćemo imati prilike i da vidimo deo klisure od Ovčar banje ka Požegi. Videćemo u stenama Kablara brojne pećine – nekadašnje monaške isposnice. Odlazak do divnog malog seoca Zlakusa, koje je svakako poznato po grnčarima. Poseta etno kompleksu Terzića avlija koji sadrži staru kuću, rekonstrukciju stare škole, grnčarsku radionicu u kojoj će nam domaćin prezentovati tajne ovog zanata i gde ćemo moći da kupimo brojne upotrebne predmete od grnčarije. Predah uz kaficu. Nastavak putovanja kraj Užica uz panoramski osvrt na tvrđavu srpskog velmožde Nikole Altomanovića, i kraj Kremne uz neizostavnu priču o Kremanskim prorocima, Tarabićima. Krivudavim planinskim putem odlazimo do središta Nacionalnog parka Tara, i čuvenom lokalitetu Mitrovac. Sledi kraća šetnja kroz šumu do lokaliteta „Tepih livada“ na kojem se tle pod nogama ugiba. Odlazimo potom do vidikovca Banjska stena, po mnogima najlepši vidikovac planine Tare koji nudi nezaboravne poglede. Pogledi ka Bosni, kanjonu reke Drine i divnom Perućcu. Nastavljamo naš put preko Perućca, gde ćemo posetiti lokalitet reke Vrelo, najkraće reke u Evropi, duge svega 365 metara, zbog čega ovu reku nazivaju i „Godina“. Predah u divnom restoranu na obali Perućačkog jezera i nastavak putovanja ka Beogradu i Novom Sadu. Povratak u noćnim satima. Kraj putovanja.