1. dan (15.oktobar 2019.)BEOGRAD – ST. PETERBURG
Sastanak putnika na aerodromu “Nikola Tesla” u 15 sati. Let za St.Peterburg (JU 674) u 17.00 sati. Sletanje na aerodrom u St.Peterburgu u 20.45. grad koji je osnovan od strane cara naprednih shvatanja, Petra Velikog, grad koji je oduvek bio kulturna prestonica Rusije, grad Čajkovskog i Dostojevskog, grad gde je Petar Veliki započeo modernizaciju Rusije, grad odakle je krenula Oktobarska revolucija koja je prethodila komunističkom dobu, grad koga su nakon sloma smenile demokratske reforme. Transfer do hotela. Noćenje.
2. dan (16.oktobar 2019.) ST. PETERBURG
Doručak. Panoramsko razgledanje grada autobusom u pratnji stručnog vodiča. Sankt Peterburg je osnovao Petar Veliki 1703. godine, kako bi bio njegov prozor u Evropu, odnosno da osigura rusko prisustvo na baltiku. Tokom velikog severnog rata, Petar veliki osvojio je švedsku tvrđavu na reci Nevi. Nekoliko nedelja kasnije, na ostrvu Zajači, 5 km od ušća reke u Finski zaliv, započeo je gradnju Petropavlovske tvrđave koja je postala prva zidana građevina novog grada. Grad je tada službeno nazvan po svom zaštitniku, apostolu Svetom Petru, ali mnogi smatraju da je njegov osnivač grad nazvao po sebi. Bili su pozvani mnogi arhitekti, inženjeri i graditelji iz cele Evrope koji su isušili močvarni prostor i sagradili jedan od najmodernijih tadašnjih gradova. Petar Veliki, je cenio izgled Pariza, posebno Versaja, pa su mnoge građevine izgrađene prema pariškom uzoru. Za razliku od Moskve, arhitektura centra grada, koja se sastoji većinom od baroknih i neoklasičnih zdanja 18. i 19. veka, uglavnom je sačuvana, iako je određeni broj zgrada porušen nakon dolaska Boljševika na vlast, a i kasnije tokom II svtskog rata. Od 1991.godine, istorijski centar Petrograda sa pripadajućom okolinom uvršteni su na popis mesta Svetske baštine UNESCO-a. Smeštaj u hotel. Slobodno poslepodne. Noćenje.
3. dan (17.oktobar 2019.) ST.PETERSBURG /PUŠKIN/PETERGOF
Doručak. Slobodan dan ili celodnevni fakulativni izlet u: Puškin – bivše carsko selo udaljeno 26 kilometara od St.Peterburga, mesto na kojem se nalazi Carsko selo, prvobitno vlasništvo Švedskog plemstva je ruski car Petar Veliki poklonio svojoj budućoj supruzi Katarini I 1608. godine. Originalni naziv Carskoe Tseo, mesto je dobilo po palati i parkovima koje je izgradila carica Katarina I, druga žena Petra Velikog. U Sovjetskoj eri mesto je dobilo ime po čuvenom ruskom pesniku Aleksandru Sergejeviču Puškinu koji je ovde studiirao i živeo. Selo je poznato posebno po svojoj baroknoj palati, letnjoj rezidenciji carice Katarine Velike gde je ona često boravila a koja je okružena velikim vrtovima i uredjenim parkovima. Obilazak Katerininog dvorca – zimske rezidencije Ruskih careva. Raskošna carska palata je izgradjena 1717. godine po nacrtu italijanskog arhitekte Bartolomeja Rastelija koji je kasnije dizajnirao zimski dvorac u St.Peterburg. Skoro sve prostorije su ukrašene bogatim draguljima i vrednim umetničkim delima. Najimpresivnija soba unutar palate je Ćilibarska soba koja je potpuno prekrivena ovim poludragim kamenom u raznovrsnim nijansama. Originalana soba prvobitno se nalazila u okviru Šarlotenburške palate, koja je bila dom Fridriha Prvog. Fridrih Prvi je Petru Velikom predao sobu kao poklon, čime je cementiran savez između Rusije i Prusije protiv Švedske. Ćilibarska soba je prebačena u Rusiju u Sankt Peterburg, kao deo Evropske umetničke kolekcije. Carica Katarina je naredila 1755. godine da se soba prebaci u Katarininu palatu. Italijanski dizajner Bartolomeo Rastreli je redizajnirao sobu da bi mogla da stane u novi prostor. Petergof, rusko selo udaljeno četrdesetak kilometara od St.Peterburga, gde se nalazi monumentalna, raskošna, očaravajuća palata Petra Velikog koju je po njegovim uputstvima, Jogan Fridrih Braunštejn, pruski majstor, projektovao ovu velelepnu građevinu sa fontanama. Carska rezidencija iz XVIII veka poznata kao „Ruski Versaj“ iz koga se pruža prekrasan pogled na more, neponovljivo arhitektonsko zdanje, živa je slika bogatstva i raskoši u kojoj su živeli ruski car i carica. Noćenje.
4. dan (18.oktobar 2019.) ST.PETERSBURG /ERMITAŽ/ – MOSKVA
Doručak (sobe treba napustiti do 10 sati). Slobodan dan ili fakultativna poseta Ermitažu jednom od najvećih i najznačajnijih kulturno-istorijskih i umetničkih muzeja na svetu sa preko tri miliona eksponata. Njegova ogromna zbirka izložena je u 6 zgrada na obali reke Neve, s tim što je glavna zgrada Zimski dvorac koji je nakada bio glavna rezidencija ruskih careva. Od šest gradjevina koje ga sačinjavaju njih četiri su otvorene za javnost, Zimski dvorac, Mali Ermitaž, Stari Ermitaž i Novi Ermitaž, dok su druge dve zatvorene Pozorište Ermitaža i Pomoćni dom. Danas je jedan od najpoznatijih muzeja na svetu sa čuvenim zbirkama antičke, indijske, islamske i ostalih umetnosti. Posebnu atrakciju čine remek-dela od renesanse do početka 20 veka, zbirke brojnih grafika i crteža kao i zbike medaljona i novca, najznačajnija zbirka ovog muzeja je zbirka zapadno evropskog slikarstva sa delima: Mikelandjela Buonarotija, Leonarda da Vinčija, Rubensa, Rembranta, Vinseta van Goga, Anrija Matisa i drugih. Pored zbirki slikarstva muzej je poznat po svojoj arheoloskoj zbirci, zbirci srednjovekovne evropske umetnosti, zbirci skulptura i primenjene umetnosti kao i i kolekcija Ruske umetnosti svih epoha. Zimski dvorac je najpoznatija građevina Sankt Peterburga, koja ne samo da fizički dominira Dvorskim trgom i južnim nasipom reke Neve, već igra i veliku političku, simboličnu i kulturnu ulogu u tri veka dugoj istoriji grada. Prva carska rezidencija u okviru Zimskog dvorca bila je drvena kuća izgrađena u holandskom stilu 1708. godine, za Petra Velikog i njegovu porodicu. Ona je 1711. godine zamenjena kamenom građevinom, čiji ostaci formiraju temelje Ermitraž pozorista. Aleksandar II je bio poslednji od careva koji su koristili Zimski dvorac kao svoje glavno prebivalište. Delovi ove originalne palate danas su restaurirani i otvoreni za turiste. Transfer do železničke stanice. U večernjim satima odlazak vozom za Moskvu. Noćna vožnja.
5. dan (19.oktobar 2019.) MOSKVA /KREMLJ
Dolazak u jutarnjim satima. Razgledanje Moskve jednog od najstarijih gradova u Evropi. Prvi put se pominje 1147. godine, a od petnaestog veka postaje prestonica ruske države. Taj status Moskva je imala do 1712., kada se glavni grad seli u Petrograd. Značaj grada nije opadao, a Moskva je postala centar brojnih značajnih događaja za ruski narod. Dvadesetih godina prošlog veka Moskva je postala glavni grad Sovjetskog Saveza, i od tada nije gubila taj status. Danas je ovo moderna svetska metropola, centar ruske države, kulture, ekonomije, sporta. Brojni kulturno – istorijski spomenici potvrđuju značaj ovog prelepog grada. Panoramsko razgledanje grada autobusom: Crveni trg – srce Moskve, i ujedno početna lokacija za obilazak grada. Ovde se nalaze Lenjinov Mauzolej, crkva Svetog Vasilija i jedan od zidova tvrđave Kremlj. Trg ima dugu istoriju, a prvi put se pominje u petnaestom veku, kada je na njemu osnovana pijaca. Crveni trg je jedna od najzanimljivijih turističkih lokacija u Moskvi. Lenjinov Mauzolej čuva telo čuvenog sovjetskog revolucionara Vladimira Iliča Lenjina. Crkva Svetog Vasilija je zadužbina ruskog cara Ivana Groznog, a građena je u periodu od 1555 – 1561. godine. Ovo prelepo zdanje je jedan od simbola grada Moskve, a ovde se danas nalazi muzej. Boljšoj teatar je jedan od najpoznatijih u svetu. Predivna arhitektura i savršen umetnički program su glavna obeležja ovog zdanja. Katedrala Hrista Spasitelja je izgrađena 1997. godine, na mestu gde se nekada nalazila istoimena crkva iz devetnaestog veka, srušena u vreme vladavine Staljina. Prvobitna katedrala je predstavljala pomen na pobedu Moskovljana nad Napoleonom, dok je druga posvećena teškoćama Moskve u dvadesetom veku. Novodevičij manastir je podignut početkom šesnaestog veka, i nalazi se u potpuno netaknutom stanju do dan danas. Ovo je ujedno i tvrđava, a u blizini se nalazi groblje na kome su sahranjeni brojni ruski velikani.Gorki Park je dobio ime po Maksimu Gorkom. Svetski poznat park je idealno mesto za beg od gradske buke. U njemu se nalaze brojne turističke atrakcije, koje svakako vredi obići. Poslepodne fakultativni izlet za Kremlj – najznačajnije obeležje Moskve. Ovo arhitektonsko čudo svedok je brojnih istorijskih događaja, a predstavlja najlepši primer ruske arhitekture. U okviru Kremlja se nalaze dvorac Terem, Granovita palata, Uspenska crkva, crkva Svetog Mihaila, kao i mauzolej careva. Tu je takođe i kula Spaskaja, jedna od najlepših u čitavoj Moskvi. Kremlj se nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine. Transfer do hotela. Smestaj u hotel posle 16 sati. Noćenje.
6. dan (20.oktobar 2019.) MOSKVA /SERGEJEV POSAD
Doručak. Slobodan dan ili poludnevni fakultativni izlet za Sergejev Posad, jedan od najstarijih i najvećih ruskih manastira, centar ruskog pravoslavlja i duhovnosti i biser drevnoruske umetnosti i arhitekture. Sergejev Posad je i grad u Rusiji, 70 km severoistočno od Moskve, osnovan 1742. godine. Najveci deo istorijskog jezgra čini veliki manastir – Trojice Sergijeva lavra koji se nalazi od 1993. na Uneskovom popisu svetske kulturne baštine. Trojice-Sergijeva lavra je manastir koji je u prvoj polovini XIV veka osnovao Sergije Radonješki. Kao bogati feudalni posed imao je važnu ulogu u političkom i privrednom životu severne Rusije, podupirući centralističku politiku velikih knezova. U XVI veku. utvrđen je zidinama. Početkom XVII veka izdržao je šesnaestomesečnu opsadu Poljaka i tako sprečio blokadu Moskve sa severa. Od XIV do XVII veka bio je najistaknutije rusko kulturno središte, u kojem su se pisale, prepisivale i sabirale knjige i okupljali umetnici (ikonopisci, drvorezbari, zlatari itd.). Od XI. veka u njemu se nalazi moskovska bogoslovska akademija, a od 1920. i istorijsko – umetnički muzej. Obilazak Trojice Sergijeve Lavre, bisera drevnoruske umetnosti i arhitekture. Noćenje.
7. dan (21.oktobar 2019.) MOSKVA /CARIČIN MUZEJ, DRŽAVNA GALERIJA TRETJAKOV
Doručak. Slobodno vreme za individualno razgledanje grada ili fakultativni odlazak i povratak metroom do Caričinog muzeja. Ovaj prelepi muzej i arhitekturno zdanje pomalo asocira na fascinantne bečke dvorce poput Šenbruna, svojom velelepšnošću, prostranošću i zelenilom koje ga okružuje. Caričin muzej na otvorenom je smešten u istoimenom, Caričinom Parku, koji je svoje ime dobio po carici Irini, sestri cara Borisa Godunova, kojoj je ovo zdanje i pripadalo još krajem XVI veka! Tada je doduše zdanje nosilo ime Bogorodičina, ali danas je poznato kao Caričin muzej istorije i arhitekture na otvorenom. Fakultativni odlazak i povratak metroom i poseta državnoj galeriji Tretjakov jednoj od najvećih Moskovskih znamenitosti. Ova fascinantna galerija je nastala kao želja umešnog trgovca i ljubitelja slikarstva, Pavela Mihailoviča Tretjakova, da polovinom 19. veka napravi najveću kolekciju umetničkih dela ruskih umetnika tog perioda. Galerija je još 1892. godine brojala više od 1360 slika, preko 500 crteža i desetine skulptura ruskih umetničkih dela. Danas je muzej Tretjakov ogroman kompleks više zgrada umetničkog izgleda iza čijih zidova se krije postavka bogata sa više od 130000 umetničkih dela. Noćenje.
8. dan (22.oktobar 2019.) MOSKVA /PANORAMA BORODINSKE BITKE/ BEOGRAD
Doručak. Sobe treba napustiti do 10 sati. Slobodan vreme za individualno razgledanje grada ili mogućnost fakultativne posete muzeju Panorama Borodinske bitke (ukoliko se završi renoviranje koje je u toku) posvećen ratu sa Napoleonom 1812. g. Glavni eksponat muzeja je panorama, ogromno, slikano platno dimenzije 115x15m, koje visi u zatvorenom krugu i pretstavlja jedan od najtežih momenata bitke na Borodinskom polju. Muzej je, posle renoviranja, nedavno otvoren povodom obeležavanja jubilarne godišnjice, 200 godina od Borodinske bitke. Transfer na aerodrom oko 18.30 sati. Let za Beograd (JU 655) u 21.35. Sletanje u Beograd u 23.25 sati.